הדברת צרעות – כל מה שצריך לדעת על צרעת הפלך

צרעת הפלך היא אחת מבין שלושה סוגים של צרעות הנפוצים בישראל, צרעה גרמנית, צרעה מזרחים וצרעת הפלך. צרעת הפלך דומה לצרעה הגרמנית אך שונה ממנה בצבעים. צבעה שחור עם פסים צהובים, הבטן שלה מחודדת כמו פלך, וזהו המקור לשמה, גודלה הוא כסנטימטר וחצי, אך למרות גודלה הקטן, היא יודעת להגן היטב על הקן שבו היא חיה. זר המתקרב אל הקן של צרעת הפלך יחוש בסימני קרב מצד הצרעה, היא מתחילה לזמזם ולעוף לכיוון הזרים.

צרעת הפלך – שלושה דברים שחשוב לדעת

צרעת הפלך כמו שאר הצרעות, נחשבת למעופף תוקפני. ברגע שהיא חשה מאוימת היא עלולה לעקוץ את האדם מספר פעמים ולהמשיך לעוף. בניגוד לדבורה, הצרעה אינה מתה לאחר שהיא עוקצת, אלא ממשיכה לעוף ומסוגלת לעקוץ שוב.

עקיצת הצרעה מכאיבה והיא מסוכנת בעיקר לאנשים הסובלים מאלרגיות לעקיצת דבורים. במקרים קיצוניים של אלרגיה, עקיצת הדבורים עלולה לגרום גם למוות.

צרעת הפלך ניזונה מצוף הצמחים והזחלים הצעירים ניזונים מבשר חרקים שהצרעות הבוגרות טורפות וקורעות עבורם לגזרים קטנים.

הדברת צרעות – כל השיטות להדברת צרעת הפלך

הדברת צרעת הפלך מתבצעת באופן דומה להדברת צרעות מסוגים אחרים.

הדברת צרעות בשיטת הריסוס מתבצעת באמצעות ריסוס של חומר דביק היישר אל הכנפיים  של הצרעות. כאשר כנפי הצרעה מודבקות אחת אל השנייה, היא אינה מסוגלת לעוף, היא לא יכולה לאסוף אוכל ולהביא אותו אל המלכה שבקן. בהיעדר אוכל המלכה מתה כעבור ימים ספורים וכל קן הצרעות מתפזר.

הדברה באמצעות פיתיון מורעל – בשיטה זו מניחים פיתיון מורעל בכניסה אל קן הצרעות. מאחר והצרעות אוהבות מאוד לאכול בשר, מניחים בדרך כלל בשר ועליו מורחים חומר מורעל. הצרעות נמשכות אל ריח הבשר, לוקחות אותו אל הקן ומאכילות בו את המלכה. רגע לאחר שטעמה המלכה מהפיתיון המורעל, היא מתה במקום וכל הצרעות מתפזרות. לאחר שהצרעות מתפזרות אפשר להסיר את הקן הריק ולהרחיק אותו מהמקום.

ריסוס ישיר אל תוך הקן זוהי שיטה שבה נוקטים מדבירים רבים מומחים בתחום הדברת צרעות. המדביר המקצועי מרסס היישר לתוך הקן חומרי הדברה כימיים רעילים. כאשר חומרי ההדברה פוגעים בצרעות הן מתות מיד. פעולת הריסוס נמשכת עד שכל הצרעות מתות.