הסכנות בהדברת צרעות

הצרעה היא חרק השייך למשפחת הדבורים. כמו הדבורים, גם חיי הצרעה סובבים סביב המלכה, כאשר הצרעה חשה בסכנה למלכה ולקן, היא נכנסת לתזזית ותעשה הכול כדי להגן על המלכה ועל הקן. הסכנה העיקרית הנשקפת מהצרעה, היא העקיצה שלה. בניגוד לדבורים אשר מסוגלות לעקוץ רק פעם אחת ומתות מיד לאחר העקיצה, הצרעה מסוגלת לעקוץ עשרות פעמים, פעם אחרי פעם והיא נשארת בחיים.
box2

זהירות, צרעות!

כאמור הסכנה העיקרית של הצרעות היא העקיצה. רוב העקיצות אינן מסוכנות, הן מכאיבות, הן מטרידות, אך הן לא מהוות סכנה. כדי להתגבר על אי הנעימות ואם אזור העקיצה התנפח, כדאי להניח עליו תחבושות קרות ולמרוח משחה מרגיעה כמו אלוורה ועוד.

במקרים שבהם סובל הנעקץ מאלרגיה, עקיצת הצרעה עלולה לסכן אותו ואף להגיע לסכנת חיים. במקרה של אלרגיה יש לפנות במהירות לקבלת טיפול רפואי. גם ילדים נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה מאחר ועדיין לא ידוע האם הילד סובל מאלרגיה. בכל מקרה של עקיצה אצל ילדים יש לעקוב אחרי מצב העקיצה ובמקרה של חשד, אפילו חשד קל, יש לפנות מייד לעזרה רפואית.

במקרים של הדברת צרעות באופן עצמאי ולא על ידי מדביר בעל ידע וניסיון, נשקפת סכנה של התקפה על ידי נחיל צרעות. התקפה של נחיל צרעות עלולה להביא לעקיצות רבות ולהוות סכנה גם במקרים שבהם הנעקץ אינו אלרגי לעקיצת הצרעה.

בשל הסכנות הרבות של עקיצת הצרעה, אין לבצע הדברת צרעות לבד. יש לפנות אל מדביר מקצועי המצויד בידע, בכלים ובחומרים המתאימים למלחמה בצרעות.
box2

כל השיטות להדברת צרעות מקצועית

במקרים שבהם אין גישה אל הקן אפשר לבצע הדברת צרעות באמצעות גז רעיל. את הגז מחדירים אל פתחי הקן הקיימים ומסביב לקן עד להשמדה המוחלטת של הקן.

ריסוס הקן בחומרים דבקים יגרום לכנפיים של הצרעות להידבק וימנע מהן את המשך התפקוד. לאחר מספר ימים כל הצרעות ימותו.

שימוש בפיתיונות הוא בין הדרכים היעילות להדברת הצרעות. בקרבת הקן מניחים בשר מורעל, הצרעות מביאות אותו אל הקן, מאכילות את המלכה ואת שאר הצרעות. כאשר המלכה מתה, כל הצרעות שנשארו בחיים מתפזרות והמושבה מושמדת.