מדביר צרעות – על המדביר ועל התפקיד


מדביר היא מקצוע אחראי וחשוב, אין מי שלא שוכר מדביר לפחות פעם בשנה. המדבירים עוסקים בהדברות של מזיקים שונים, אך אחת ההדברות המורכבת והמסוכנת מכולן היא הדברת צרעות. כאשר מנסים לגרש את הצרעות, הן מפרישות הורמון מיוחד המזעיק  מיד את כל הצרעות. מדביר צרעות לא מקצועי ומנוסה עלול למצוא את עצמו תחת מתקפה ל נחיל צרעות העלולות לעקוץ אותו עקיצות כואבות ומסוכנות.

מדביר צרעות – איך הוא מצליח להדביר אותן

הצרעות אינן פעילות בדרך כלל בשעות הלילה, לכן הזמן המתאים ביותר להדברת הצרעות הוא שעות הערב והלילה. לפני שיתחיל המדביר במבצע ההדברה הוא לובש חליפת מגן ומסכה מיוחדת שיגנו עליו אם יהיה נתון למתקפה של צרעות.

מדביר צרעות פועל במספר שיטות להדברת הצרעות, באמצעות ריסוס או באמצעות הנחת פיתיון.

לאחר שאיתר המדביר את מקום הקן הוא מרסס לתוכו חומרי ריסוס אשר ימיתו את הצרעות כבר בשאיפה הראשונה של החומר. המטרה העיקרית היא להמית את המלכה. כאשר היא מתה, שאר הצרעות, אם הן הצליחו להישאר בחיים, יעזבו את הקן ויחפשו מקום קינון אחר.

שיטה נוספת היא הדברה באמצעות פיתיון. את השיטה הזו מבצע המדביר כאשר הוא לא הצליח לאתר במדויק את מקום הקן או שלא הצליח להגיע אליו. הוא מניח פיתיונות של מזון מורעל במקומות שהצרעות נמצאות בו, הן לוקחות את המזון המורעל אל תוך הקן, מאכילות את המלכה ואת חברותיהן. כאשר המלכה מתה מההרעלה, הצרעות שנותרו מפרקות את הקן, נוטשות אותו ועפות לחפש מקום חדש.

כדי לעסוק בהדברת צרעות יש צורך בהסמכה מיוחדת מטעם המשרד לאיכות הסביבה. כדי לקבל את ההסמכה יש צורך לעבור קורס מיוחד הנמשך מספר חודשים. המשרד לאיכות הסביבה מוציא ארבעה סוגים של היתרי הדברה. היתר לקטילת חרקים, היתר לקטילת מכרסמים, היתר איוד מוגבל והיתר איוד בלתי מוגבל. כדי לקבל כל סוג של היתר יש ללמוד ולהתמקצע בתחום.

הדרך הטובה ביותר למצוא מדביר מקצועי להדברת צרעות הוא דרך חברים. אם לא מצאתם תוכלו להיעזר גם ברשת האינטרנט, הקישו במנועי החיפוש מדביר צרעות, הוסיפו את האזור שבו אתם גרים ותקבלו מידע רב על אודות המדבירים המובילים באזור שלכם.