מלכת הצרעות – הצרעה המרכזית בקן


הצרעות הן חיות חברתיות שחיות בקומונות, לכל צרעה יש תפקיד ובראש הקן עומדת המלכה. המלכה היא זו שבונה את הקן, היא מטילה את הביצים הראשונים בקן ודואגת להתפתחות של הדור הבא החל מבקיעת הביצים מהיותם לזחל ועד שהם הופכים לצרעות בוגרות.

מלכת הצרעות – מלכת הקן

בכל שנה בין החודשים בפברואר ועד מאי מחפשת המלכה מקום לבנות קן. היא מחפשת מקום בפינות אפלות ובחורים נסתרים שיגנו עליה ועל השוכנים בקן מפני תנאי מזג האוויר בחורף. אם הקן לא יהיה מוסתר, הוא לא יצליח לשרוד את החורף. המקומות הנפוצים לקיני הצרעות הם בעליות הגג, במסילות של החלונות, בסדקים ובחריצים שבקירות, בפתחי צינורות ישנים וזרוקים ועוד. חומרי הבנייה של הקן הם בוץ, שאריות עץ, רוק ואדמה.

שבועיים לאחר הקמת הקן מטילה המלכה את הביצים הראשונות. מרגע הטלת הביצים ועד להתבגרות, תדאג המלכה לכל צורכיהם של הצרעות הקטנות. לאחר שיבקעו ויתבגרו יהיו הצרעות הפועלות הראשונות שיתחזקו ויעבדו בקן. לאחר שהפועלות ידאגו ויתחזקו את הקן, המלכה תהיה עסוקה רק בהטלת ביצים.

בדרך כלל המלכות הפועלות אינן שורדות את החורף. רק המלכות העתידיות מוצאות מקום מסתור למשך חודשי החורף ולאחר החורף כל אחת מהן מחפשת מקום לקינון ומתחילה לגדל את הדור הבא, וכך זה קורה שנה אחרי שנה.

הדברת צרעות – המטרה: להמית את המלכה

כאשר המלכה מתה, הקן שהיא בנתה מתפרק. הצרעות עפות לחפש מקומות חדשים לקנן בהם. לכן המטרה של הדברת הצרעות היא להמית את המלכה ולגרום לפירוק ופיזור הקן. מדביר מקצועי יכול לעשות זאת במספר דרכים.

הנחת פיתיון של מזון מורעל במקומות שבהם נמצאות הצרעות. הצרעות שרואות את המזון לוקחות אותו אל הקן, מאכילות את הצרעות האחרות ובראשם את המלכה. המלכה שאכלה מזון מורעל מתה כעבור מספר שעות, המטרה הושגה וקן הצרעות מתפרק ומתפזר.

ריסוס באמצעות דבק היא שיטה שבה מרססים חומר דביק הגורם לכנפי הצרעות להידבק זה לזה. כאשר הכנפיים דבוקות הצרעות לא יכולות לעוף, הן לא יכולות להביא אוכל למלכה והיא מתה.