צרעות – כל מה שצריך לדעת


הצרעות נראות לנו דומות אחת לשנייה, כולן מפחידות ומאיימות, הנוכחות שלהן מלחיצה אותנו בעיקר בשל החשש מעקיצת הצרעות. אך כדאי לדעת כי יש סוגים שונים של צרעות, חלקן אפילו מועילות, הן משמשות כהדברה ביולוגית בחקלאות ומסלקות חרקים ומזיקים מגידולים חקלאיים.

תשע עובדות מעניינות על הצרעות

אורכן של הצרעות נע בין חמישה לחמישה עשר מילימטר, משך החיים שלהם הוא בין שניים עשר ועד עשרים ושניים ימים ומשקל גופן הוא בערך גרם אחד.

את הצרעות אפשר לחלק לשני סוגים, צרעות בודדות וצרעות חברתיות. הצרעות החברתיות חיות במושבות גדולות המונות אלפי צרעות. הצרעות הבודדות חיות לבד.

הצרעות אוכלות הכול, עיקר המזון שלהן מגיע מפגרים, מחרקים, מזחלים,מדבש ומפירות שנשרו מהעצים. הצרעות אהובות על החקלאיים מאחר והן טורפות את החרקים והזחלים ומשמשות כמדביר ביולוגי לגידולים שונים.

הארס של הצרעות מכיל הורמון מיוחד הגורם לצרעות האחרות להיות אגרסיביות. אם תקפה אתכם צרעה אל תנסו להצליף בה בידיים או בכל דבר אחר, מאוד מהר אתם יכולים למצוא את עצמכם מוקפים בנחיל של צרעות אלימות וכעוסות. כאשר אתם רואים קבוצה של צרעות, הטוב ביותר הוא להתרחק כמה שיותר מהר מהמקום. כדאי לדעת כי הצרעות מגיעות לשיא האגרסיביות שלהן בין החודשים אוגוסט ועד אוקטובר.

מלכת הצרעות היא האחראית על בניית הקן ועל בניית דור ההמשך. בין החודשים אפריל ומאי יוצאת המלכה לחפש מקום לבנות קן. הצרעות אוהבות לחיות בין סדקים וחריצים, בעליות גג, במסילות של החלונות, בפתחי צינורות ישנים ובמקומות מסתור נוספים.

לאחר שאיתרה המלכה קן ובנתה אותו היא מתחילה להטיל ביצים. לאחר הטלת הביצים תדאג המלכה לצרעות הצעירות עד שייהפכו להיות בוגרות וייקחו חלק בתחזוקת הקן. מרגע זה תפקיד המלכה יהיה רק להטיל ביצים.

קן הצרעות לא שורד בדרך כלל את החורף. רק המלכה מוצאת מקום מסתור והמלכה מסתמכת על שומן גופה העוזר לה לשרוד את ימי החורף. לאחר החורף שוב היא יוצאת לאתר קן, בונה אותו, מטילה ביצים ומגדלת את הצרעות. זהו גלגול החיים של הצרעות.

התפקיד היחיד של הזכר הוא להפרות את המלכה, וזמן קצר לאחר ההפריה הוא מת.

המטרה של מדביר צרעות היא להמית את המלכה. כאשר המלכה מתה, הקן מתפזר והצרעות נודדות לחפש קינים חדשים.