צרעה מזרחית – על הצרעה ועל הסכנה

הצרעה המזרחית מוכרת כחרק המהווה מטרד קשה לאדם ולסביבת המגורים בשל העקיצה המסוכנת שלהם. בשונה מהדבורה שמתה לאחר העקיצה, הצרעה המזרחית יכולה לעקוץ מספר פעמים. עקיצת הצרעה המזרחית כואבת, ובמקרים של רגישות מיוחדת היא אפילו יכולה לגרום למוות. הצרעה המזרחית נפוצה בארץ, ראיתם צרעה מזרחית בסביבתכם, אל תסתכנו, הזמינו מיד מדביר מומחה בתחום הדברת צרעות.

 

צרעה מזרחית – איך נזהה אותה?

הגוף של הצרעה המזרחית הוא הגדול ביותר מבין הצרעות המצויות בארץ. צבע הגוף שלה הוא שחור חום, הגוף והרגליים שעירים מאוד ולרוחב הבטן משוכים פסים צהובים. גם המצח והפנים צהובים ואילו המחושים הם בצבע חום.

הצרעות חיות במושבה אשר יכולה להכיל אלפי צרעות. הצרעות חיות בהיררכיה, בראש המושבה עומדת מלכה ושאר הצרעות נקראות הצרעות העמלות מאחר והן אחראיות על תחזוק הקן ועל הבאת האוכל. למלכה יש שני תפקידים בלבד, היא בונה את הקן החדש ולאחר בניית הקן היא מטילה ביצים ודואגת לגידול הצרעות עד שהן הופכות להיות עצמאיות ומצטרפות אל הצרעות העמלות.

הצרעות ניזונות מחלבונים ומסוכרים, מפגרים של חיות ודגים ומפירות ודבש. הצרעה המזרחית בונה את הקן בקרבת מגורי האדם, קרוב לאדמה. הן מקננות במקומות אפלים, בסדקים ובחריצים בתוך הבתים, בעליות גג, בארונות חשמל, בין המסילות של התריסים והחלונות ועוד. קן הצרעות בדרך כלל לא שורד את החורף. רק המלכה המוצאת מחסה בחורף עוברת את החורף ובחודשי האביב היא יוצאת לחפש מקום לקן חדש, לבנות את הקן, להטיל ביצים ולגדל את הצרעות.

הצרעה המזרחית הופכת להיות צרעה בוגרת לאחר גלגול מלא בן חמישה שלבים, ביצה, זחל, טרום גולם, גולם ובוגר. גלגול הנמשך כשלושים יום.

הצרעה המזרחית מהווה סכנה לאדם ולבעלי החיים בשל העקיצה המסוכנת שלה. בדרך כלל לאחר עקיצת הצרעה מתפתחת נפיחות קלה מסביב למקום העקיצה, אך היא אמורה לחלוף כעבור מספר ימים. במקרה והנעקץ סובל מאלרגיה או מרגישות כלשהי, עקיצת הצרעה הגרמנית עלולה להיות מסוכנת מאוד ובמקרים קיצוניים גם לגרום למוות. הנפיחות עשויה לגדול, המקום עלול להזדהם ובמקרים חמורים הארס עלול לעבור למערכות אחרות בגוף וליצור תופעות כמו קשיי נשימה, שיעול, כאבי בטן סחרחורת ועוד.