צרעת הפלך – נא להכיר

בישראל יש שלושה סוגים של צרעה. הצרעה הגרמנית, הצרעה המזרחית וצרעת הפלך הנקראת גם הפלכית. צרעת הפלך היא צרעה בצבע שחור עם פסים צהובים בגודל של סנטימטר וחצי והיא נקראת כך משום שהבטן שלה מחודדת כמו פלך. הצרעה נחשבת למעופף תוקפני, ברגע שבו היא מרגישה מאוימת הוא מתחילה לעוף ועלולה לעקוץ את מי שתוקף אותה או את כל מי שנמצא בסביבתה.

צרעת הפלך – כל מה שרציתם לדעת על הצרעה

צרעת הפלך נפוצה במזרח התיכון. אורך הגוף שלה הוא כחמישה עשר סנטימטר וצבעה שחור עם פסים צהובים. קן הצרעות בנוי מחומר מיוחד, מעיסת נייר הנוצרת מקליפות עצים שאותן לשה הצרעה יחד עם מעט מים ורוק.

צרעת המלך חיה במושבה של צרעות שבראשה עומדת המלכה. המלכה מופרית פעם אחת בחיים בתקופת הסתיו על ידי זכר שלא שורד לאחר ההפריה. בחורף היא נכנס לתרדמה ארוכה, מתעוררת באביב, בונה קן ומטילה ביצים.המלכה מטפלת ברמות הבוקעות מהביצים, דואגת להזין אותם עד לשלב האחרון, השלב שבו נוצרות הצרעות הפועלות.

כאשר הצרעה מרגישה מאוימת היא תוקפת ועוקצת את מי שמאיים עליה. עקיצת הצרעה מכאיבה ועלולה לגרום לנזקים בריאותיים, במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות לעקיצות. במקרים חמורים עקיצת הצרעה עלולה גם לגרום למוות.

הדברת הצרעה מתבצעת במספר שיטות, ריסוס של חומר דביק, הדברה באמצעות פיתיון מורעל או ריסוס של חומרי הדברה כימיים היישר אל תוך הקן.

בשיטת הריסוס של חומר דביק מרסס המדביר את החומר הדביק היישר אל הכנפיים של הצרעות. כאשר כנפי הצרעה מודבקות, הצרעה אינה יכולה למלא את תפקידה, לאסוף אוכל ולהביא אותו אל המלכה. בהיעדר אוכל המלכה מתה כעבור מספר ימים וכל הקן מתפזר.

בהדברה באמצעות פיתיונות מורעלים משתמשים בבשר מורעל ומניחים אותו בפתח הקן. הצרעות שאוהבות בשר נושאות את הפיתיון אל תוך הקן, דיירי הקן והמלכה אוכלים ממנו ומתים.

הדברה באמצעות ריסוס של חומרי הדברה מתבצעת כאשר המדביר מרסס היישר אל תוך הקן חומרי ריסוס כימיים הפוגעים בצרעות וממיתים אותן.