קן צרעות


קן צרעות משמש כבית לצרעות. הצרעות דומות לדבורים, אך גדולות מהן פי שלוש ומסוכנות הרבה יותר. הסכנה העיקרית של הצרעות היא בעקיצה. בניגוד לדבורה אשר עוקצת ומתה לאחר עקיצה אחת, הצרעה יכולה לעקוץ אפילו חמש פעמים עד שהיא תמות. ראיתם קן צרעות על הבית? אל תחכו, הזמינו מיד מומחה בהדברת הקן, זכרו עקיצת הצרעה כואבת מאוד ועלולה להיות גם מסוכנת.

כל מה שצריך לדעת על קן צרעות

מלכת הצרעות היא האחראית על בניית הקן. החומרים המשמשים אותה לבניית הקן הם עץ לעוס, רוק ואדמה. זו הסיבה ש מרבית קיני הצרעות מצויים בקרבת האדמה.

הצרעות מזכירות את הנמלים בשיטת העבודה שלהן. המלכה היא האחראית על הקן, היא מטילה את הביצים ושאר הצרעות הפועלות אחראיות לתחזוקת הקן ומשרתות את המלכה. מהרגע שסיימה המלכה לבנות את הקן והחלה להטיל ביצים, קן הצרעות פעיל ומתרחב כל יום יותר ויותר. קן צרעות ממוצע יכול להגיע עד לגודל של שלושים סנטימטר ולהכיל אלפי צרעות.

הצרעות אוהבות לקנן בסביבות המגורים. קשה להם לשרוד בתנאי מזג אוויר קשים. אם הקן של הצרעות חשוף לפגעי מזג האוויר, הוא לא יצליח לשרוד את החורף. לכן הצרעות אוהבות לקנן במקומות אפלים, בתוך סדקים וחורים, בפתחי צינורות זרוקים, בתוך המסילות של החלונות, בעליות הגג ובכל מקום המאפשר להם מחסה מפני תנאי מזג האוויר החורפיים.

קן הצרעות לא פעיל בחורף, אך עם בוא האביב, בחודשי אפריל ומאי, מתעוררות הצרעות לחיים. הן יוצאות לפעילות מחוץ לקן ובמקביל הן מחפשות מקומות חדשים כדי לבנות בהם קינים שבתוכם הם יוכלו להסתתר גם בחורף הבא.

כאשר רוצים להדביר את קן הצרעות אפשר לעשות זאת בשתי שיטות. השיטה הראשונה והנפוצה ביותר היא באמצעות ריסוס. אחרי שיאתר המדביר את הקן הוא ירסס אותו בחומר רעיל, כבר בשאיפה הראשונה יימצאו רוב הצרעות במצב של גסיסה.

השיטה השנייה היא באמצעות פיתיונות של מזון מורעל. המדביר יניח מזון מורעל במקום שבון עוברות הצרעות, הן יישאו אותו אל הבית, יאכלו וימותו. המטרה היא להמית את המלכה. במות המלכה כל הקן יתפזר.